Parfümün Dansı

Parfümün Dansı ile Arzunun Felsefesini Yaşayın

İnsanlığın, ölümsüzlüğü arayış çabaları her devirde ilgi çekici bir konu olmuştur. Bu sebepledir ki bu arzu nesnesine birçok filmin ve kitabın temelinde sıkça rastlamışızdır.

Amerikalı yazar Tom Robbins, 1985 yılında yazdığı ve yayımladığı Parfümün Dansı (Jitterbug Perfume) kitabında, ölümsüzlük fikrini koku metaforu ile birleştirmiştir. Bu özgünlük kitabı ciddi bir başucu kitabı haline getirmiştir. Ayrıca içeriği açısından felsefe temelli bir kitaba göre de hayli eğlenceli ve neşeli bir kitap olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim.

Okurken, hikayenin kurgusu ve anlatımı hayli gerçekçi geliyor insana, öyle ki bazen bazı bölümlerde “hadi ya”, “acaba olur mu?” diye düşünüyorsunuz. Kitap sizi düşündürürken güldüren ve güldürürken de düşündüren nadir kitaplardan biri.

Tom Robbins, kitabında her bir karakteri farklı, garip, fantastik, çekici ve etkileyici kıvamda kurgulamış. Bu sebeple okurken karakterleri hemen benimsiyorsunuz. Ben özellikle roman içerisinde bağımsız ve birbirleri ile alakasız gibi görünen karakterlerin yollarının zekice kesişmesinin kurgusunu çok beğendim. Sizin de beğeneceğinizi düşünüyorum.

Kitabın konusu eski zamanlardan günümüze doğru ilerliyor.

Günümüzde Seattle’da üniversiteden terk garson kız Priscilla, New Orleans’da çekirdekten yetişme parfümcü Madam Devalier ve yardımcısı V’lu, Paris’te ise kozmetik dünyasının büyük patronu LeFever hepsi aynı şeyin peşindeler, “mükemmel parfümü” yapabilmek. Bir de bu ekibe ölümsüzlüğün sırrını keşfetmiş Kral Alobar ve Kudra, keçi ayaklı zevk ve bereket tanrısı Pan’da eklenince geçmişten günümüze gelen ilginç bir hikaye gözlerimizin önüne seriliyor.

Kitabı okurken filmi olsa nasıl olurdu diye çok düşündüm. Muhtemelen görsel efekler ile birlikte akılda kalıcı, kült bir film haline gelirdi.

Kitabın dilinin rahat ve akıcı olması ve özellikle mizahi yapısı ve zekice kurgulanmış konusu ile Parfümün Dansı tek okunmalık değil, sık sık geriye dönerek okunacak kitaplarınızın arasına girecektir.

Yorum Ekle veya Yorum Oku

Yorum ekle

Loading

Bumerang - Yazarkafe