Sahte Cennet...

Hiç kötülük olmasın, kimse ölmesin, fakirlik, acizlik hemen ortadan kalksın.. Dolaplarımız tıka basa kıyafetler, mutfaklarımız çeşit çeşit yiyeceklerle dolsun istiyoruz.. Kimse kimseye muhtaç olmadan yaşasın! Dertsiz, tasasız bir hayat sürelim ve hiçbir konuda kendimizi yormadan hemen sahip olalım..

Son zamanlarda gerek başka ülkelerde, gerekse kendi ülkemizde, toplum olarak yaşadığımız bir çok olayların art arda gelişi yüzünden, çoğumuz yaşama sevincimizi kaybettik ve hatta isyanlara yöneldik.. Çoğumuzda hemen en kısa yoldan, lanetlere ve küfürlere başvurduk..!

İnsanlık tarihinin hiç bir döneminde bu şekil maddeye yönelik istekler doğrultusunda arzu edilen "cennet" halinin yaşanması söz konusu olmamıştır.. Olamazda! Bu nefsin sunduğu arzularla dolu bir "sahte cennet" in resmidir!

Sadece Adem ve Havva'nın dünya serüveni başlamadan önceki yaşadıkları "cennet" adı verilen "hal" ile bu mümkündü!

Bunu daha sonra Efendimiz (s.a.v) Hakikati Muhammediye denen bir bilinç, bir hal adı altında vurgulayarak, tüm insanlığı bu anlattığı bilinç ve hal e ulaştıracak yolu anlatmış ve bizleri bu yola yönlendirmiştir..

Hiç geriye dönüpte Efendimizin yaşadığı ve bu bilinci insanlara yaymaya başladığı Asr-i Saadet denen o dönemleri düşündünüz mü?

Hangi şartlarda yaşamışlardı? Asr-i Saadet denen dönem , bolluk, zevk, sefa ve herkesin dertsiz, tasasız , her istediğinin olduğu bir süreç miydi acaba?

Elbetteki değildi! Onlar dünyanın en kötü şartlarında en iyi Müslümanlar olarak kalmayı başarabilmişlerdi çünkü Efendimizin (s.a.v) anlattığı o bilinci yaşıyorlardı .

Maddeye yönelik isteklerden çok, hepsi bir bütün olarak bilinçlerini o cennet hali denen bilince, hakikati Muhammedî frekansına uyumlamış ve bu hali yaşıyorlardı! Onca acı ve yokluk içinde, kimse kimseye küfredip isyan etmiyor, kimse kimseyi suçlamıyor ve sadece büyük bir inanç, aşk ve iman dolu yüreklerle inandıkları şeyi yaşayabildikleri için, acıdaki tatlıyı görebildikleri için, mutlu oluyorlardı.. Bu bilinç ve bütünlük maalesef Efendimizin(s.a.v) vefatından sonra sona ermiştir.. Bir parçalanma ve dağılma söz konusu olmuştur.. Günümüzde maddeye ve bedene dönük istek ve bu yöndeki yaşamlar daha da artmıştır.. O zaman ile bu zaman arasında büyük bilinç farkı da oluştu elbet..İnsanlık daha çok şeyi başarmış ve sistem gereği o zamanlar hayal bile edilemeyecek şeyler, bugün açığa çıkmış ve çok basit bir şekilde ulaşılabilir hale gelmiştir..

Evet her şeyin kolaylıkla ulaşabileceği ve hayatımızı kolaylaştıran bunca şeye sahip olarak yaşayınca mı ulaşılıyor bu Efendimizin(s.a.v) anlattığı o bilince, yada " cennet" haline? Kendi yaşamı boyunca yaptığı eylemler bu yönde miydi acaba?

Her şeyi putlaştırma derecesinde önemsemenin verdiği sebeplerden dolayı, tüm bu sahip olunanı paylaşamamanın verdiği eziyet, açlık, sefalet ve savaşlar..

Efendimiz cahiliyet döneminde de bunlarla savaşmamış mıydı? İnsanların bilinçlerindeki tüm bu putları yıkmamış mıydı? Neden diye sormuyor muyuz hiç kendimize? Nedir paylaşılamayan?

Hem bize bir söz mü verildi? Bu dünyada rahat ve keyif içinde yaşayacaksınız diye bir garanti veren mi oldu. Ne buyuruyor Rabbimiz, yemin ederek ?    “Ant olsun ki sizi biraz korku ve açlık; mallardan, canlardan ve ürünlerden biraz azaltma (fakirlik) ile deneriz. Sabredenleri müjdele!” [Bakara, 155)

"Yoksa siz zannettiniz mi ki Allah, içinizden o mücahede edenleri( aziym ve kararlılıkla hakikati yaşamak için mücadele edenleri) belli etmeden, bu yolda sabırla devam edenleri ortaya çıkarmadan ,cenneti yaşayacaksınız! (Ali imran, 142) 

Yoksa siz sizden öncekilerin başlarına gelen mesel olmuş sıkıntılarının sizin de başınıza gelmeden cennete gireceğinizi mi sandınız? Onlara öyle sıkıntı, bela gelip çattı, sarsıldılar ki, Resulleri ve yanındaki iman edenler "Allah'ın yardımı ne zaman gelecek" dediler. Haberiniz olsun ki Allah Nusret'i yakındır! (Bakara 214) 

Anlaşılıyor ki… Mümin isen ilk adımda bilincini tüm bu putlardan arındıracaksın! Bugün sadece seremoni şekline bürünmüş her Müslümanın kişisel yükümlülüğü olarak belirtilen ibadetler sadece Müslüman olmak, İslam'ı yaşamak olarak algılanır hale gelmiştir! Oysa İslam bu kişisel yükümlülüklerinde üstünde olan yükümlülüklerin de yerine getirilmesi, bunların hayata geçirilip birebir tecrübe edilmesi ile asıl amacına ulaşmaktadır! Artık ilmimizi, insanı ve onun gerçeklerini anlatan Kuran ın anlattıklarını bir masal gibi algılamaktan ziyade, farkındalıkla yaklaşıp bu ilmi bu bilgileri yaşamımıza geçirmenin tam zamanı. Bizden beklenilen Allah sistemi olan sünnetullaha şahitlik ve şahadet bilincine erişmektir! 

Dostlarım işte artık o ilk ayetin tam zamanı "OKU! " fark et, anla ve yaşamına geçir! Sistemin hızına ve manalarına ulaş!  Elenenlerden olma! Ancak okuyabilenlerden olursak azap ve yangınlarımız söner, çünkü fark ederiz , anlarız ve anlayınca da şahit olmuş ve OKU muş oluruz!

Saygılarımla

AKemale Aladağ

YORUM EKLE veya YORUM OKU

Yorum ekle

Loading

Bumerang - Yazarkafe