Moda ve Mini Söyleşi

Herkese merhaba

Nisan sayısında da sizlerle beraberiz , Baharın yaklaştığı şu günlerde siyahların, grilerin yerini pembeler, beyazlar, sarılar almaya başladı. Bu sezonun öne çıkan tarz olan modelleri ile kendinize değişik bir stil yaratabilirsiniz, tabii ki boy aynanız bu konuda size çok yardımcı olacaktır.

Coco Chanel "Moda silinir gider, sadece stil aynı kalır"

Bahar gelince kalın paltoların yerini trençkotlar alır. Bu sezon trençkot modeli geniş kesimli, bol kalıp olarak modada yerini almıştır, zayıf bedenler kalın kemerlerle ve dar kalıp pantolonlarla daha güzel stiller yaratabilirler. 

Coco Chanel "Basitlik zarafetin anahtarıdır"

Bu sezon salaş rahatlık ön planda gece ve gündüz şıklığı sade, taşlı, payetli eşofmanlarla yerini alıyor ,yerine göre üzerine giyilen bluzlarda bir o kadar salaş süslü modeller. Ayrıca hayatımızda olmazsa olmaz giysilerimizden kot ceket ve yelekler, kot pantolonlar yırtık, taşlı, işlemeli, yamalı olarak çeşit kombini şeklinde yerini alır, ceketlerin ceplerine takılan uzun fularlar , taşlar , payetler, armalarda modada ayrı bir stil olarak görülmektedir.

Giorgio Armani "Kot pantolon modaya demokrasi getirmiştir"

Bu ay Türkiye`nin bir numaralı koreografı Uğurkan Erez ile moda üzerine mini bir söyleşi yaptım, bu söyleşiyi sizinle paylaşmak istiyorum.

Moda Nedir ? 
Moda genel kullanımıyla insanların içinde bulunan belirli bir zamanda ki , daha çok giyim ile ilgili tercihlerine referans eden popülaritesi yükselen genel giyim tarzı.

Giyimde, Türk markaları ile yabancı markalar arasındaki fark nedir ?
Bence fark yok , tekstil piyasasında güzel yerlerdeyiz. Markalaşmış dünya çapında çok iyi firmalarımız var. Belki eksiğimiz kendimizi daha iyi gösterecek platformlarda olmamız gerekir. 

Sence Türkiye`nin en şık üç kadını kimlerdir?
Arzu Sabancı -- Nevbahar Koç - Derin Mermerci

Uğurkan Erez'e çok teşekkür ederiz.

Gardırobunuzda olmazsa olmazlardan bir başka giysi 'siyah elbise' mutlaka hepimizin gardırobunda en az bir tane siyah elbise bulunur, bu elbiseyle değişik günlerde takılar ,fularlar, şallar, inci kolyeyle değişik modeller yaratmak mümkündür. Siyah elbiselerden örnekler verecek olursak, siyah dar bir triko elbiseyi eşarplarla veya uzun kolyeler ve ayağınızda uzun çizmelerle kombinleyebilirsiniz.

Coco Chanel "Siyah elbise, her kadının gardırobunun olmazsa olmazı"        

Siyah dantel bir elbiseyi ,taşlı takılar ve ayağımıza giyeceğimiz siyah, dore veya lame bantlı ayakkabılarla kombinliyebilirsiniz. Düz ,sıfır yaka, uzun kollu siyah bir elbise inci bir kolye ve stilletto siyah bir ayakkabı ile kombinleyebilirsiniz. Veya tamamen sade düz çizgili bir siyah elbiseyi, güzel alımlı bir saçla tamamlayabilirsiniz.    

FERDA AYAN "İllaki de marka olacak diye üzerimize yakışmayan rüküş olacağımız giysiyi giymektense , küçük bir mağazadan aldığımız şirin ve üzerimizde devleşen giysiyi giymeyi tercih ederim"

Rüküş nedir dersek, şık ve güzel olmaya çalışırken ,ölçüyü kaçırıp gülünç olma durumu, arapça kökenli bir sıfattır. Arapçada alacalı bulacalı karışık giyinen 'rugüş' dilimizde rüküş olarak söylenmektedir.

Bu sezon takılarda parlak metaller ön sırayı almakta.   Mavi, beyaz, enine, boyuna çizgiler diğer senelere nazaran bu sene daha da revaçta denizci temasıyla yerini koruyor, siyah beyaz puantiye de 70li yıllarda olduğu gibi damgasını vuruyor. Bu yılın rengi sarı tonları haki, hardal çok kullanılacak giysilerde. Ayrıca fırfır , yakalarda, eteklerde ve kollarda görülecektir. Puantiyeler, püsküller, ve pilileri sıkça görmek mümkün olacaktır. .Bu yılın en trend kumaşı şifon dalgalanarak yerini koruyor. Kıyafetlerimizde takıların yerini şık , süslü ,üstü çiçekli , taşlı düğmeler almaktadır. Maksi elbiseler, çok bol giysiler , bol pantolonlar ve pantolon etek ,üstüne giyilen büstiyerlerde gardırobumuzdaki parçalar içinde yerini alacaktır .

Gardıroplarımızı yenileme mevsiminin geldiği şu günlerde , size ufak bir dip not vereceğim, testlerle denenmiş onay almış bir metottur. Mağazaya girdiniz baharın tavan yapmış enerjisiyle hepsini almak istersiniz, komutumuz BIRAK. Evet tüm beğendiklerinizi teker teker kolunuzda biriktirmeye başlayın ve bu arada mağazada biraz dolaşın daha sonra komutunuzun çalıştığını göreceksiniz en üstteki kırmızı bluz ' bunun başka rengi benzeri var bunu almasam olur BIRAK komutunu söyleyin daha sonra alttaki elbise ' bu elbise beni şişman gösterebilir ' BIRAK komutu bir tur daha atın en alttaki pantolon' daha güzel bir model bulabilirim' BIRAK komutu ve sonunda kapıdan eliniz boş çıktığınızda alışveriş yaptığınızdan daha mutlu çıkacaksınız bana inanın ve deneyin lütfen. Boşa israf cebinize zarar

Micheal Kors" Lüks kavramı hayatta kalmak için gerekli olmasa da yaşamı daha lezzetli hale getiren bir baharattır"

Evet bu sayımız bu kadar hoşçakalın , daima modayla kalın

 

YORUM EKLE veya YORUM OKU

Yorumlar (3) -

  • Dolabımızda alırken çok beğendiğimiz ama daha sonra tercih giymeyi tercih etmediğimiz o kadar çok şey var ki.. dolabımızdan çıkarmakta istemiyoruz .... birbyere giderken giyecek bşr şey bulamamak çoğu arkadaşımın ortak derdi. BIRAK metodu iyi bir fikir. İlk fırsatta deneyeceğim👍Teşekkürler..Smile
  • Sevgili Ferda Hanım geçen ay olduğu gibi bu ay da yazınızı büyük bir zevkle okudum.. Keşke haftada bir çıksa da o engin bilgilerinizden daha sık yararlansak. Özellikle BIRAK komutu bana çok gerekli bir ipucu. Çünkü gerçekten çoğu zaman gereksiz alıp hiç kullanmadığım bir çok şey oluyor. Inanın bunu her alışverişimde aklıma getireceğim..Bir sonraki yazınızı merakla bekliyorum.  Sevgiler.
  • Ferda hanım bu ayki yazınızı da çok beğendim moda konusunda yazdıklarınız bize çok güzel bilgiler veriyor Çok teşekkürler Siyah elbise konusuna ben tamamem katılıyorum Gerçi bu konuda kendimi engellemem zor oluyor Gardrobumda siyah oldukça fazla yoğunlukta yıllardır Renkli çok az ne yazık ki siyahın zayıf göstermesi de bunda çok etkili😀😀 Kolay gelsin diğer yazılarınızı bekliyoruz sabırsızlıkla

Yorum ekle

Loading

Bumerang - Yazarkafe