Bademli Dakuaz Pasta

Bademli Mereng Katmanı
(20 cm genisliginde diskler için) -8 inch

1.5 Bardak kabukları soyulmuş ve fırınlanmış badem
1 Bardak şeker
1.5 Yemek kaşığı mısır nişastası
4 Adet büyük boy yumurta akı (3/4 bardak)
1/2 Çay kaşığı tuz
1 Tatlı kaşığı vanilya

YAPILIŞI

Fırını 150C (300F) ısıtın. 3 ayrı pişirme kağıdına 20cm (8 inch) genişliğinde yuvarlak bir çember çizin ve tepsiye ters çevirip yerleştirin.

Mutfak robotuna 1 bardak şeker, badem ve nişastayı koyup un haline gelene kadar öğütün. Ayrı bir kapta yumurta beyazlarını tuz ile birlikte kar gibi köpük haline gelene kadar çırpın. Ardından robotun hızını azaltıp yavaş yavaş şekeri ekleyerek yumurta akı sert ve parlak bir kıvama gelene kadar çırpın. Geniş bir silikon spatula ile bademli karışımı yavasça yumurta akına karıştırarak bütünleşmesini sağlayın. Kremayı geniş bir krema ucu ile çizdiğiniz çemberin içine geniş tarafından başlayarak içe dogru yuvarlak şekilde sıkarak yayın. 3 ayrı tepsi içinde aynı işlemi yapın. Önceden ısınmış fırında yaklaşık 25 dk. pişirin. Fırın ısısı değişebileceğinden yanmaması için 20 dk. dan sonra kontrol etmeyi unutmayın.

Mocha Kahve Kreması

1/2 Bardak yumurta beyazı (3 veya 4 adet)
1 Bardak şeker
350 Gr.Tereyağ ( 3 sticks)
2 Yemek kaşığı sıcak suyun içinde çözülmüş neskafe (instant espresso)

YAPILIŞI

Yumurta ve şekeri ısıya dayanıklı bir kaba koyup ocağın üzerinde içinde sıcak su dolu bir kabın üzerinde şeker eriyene kadar benmari usulü yaklaşik 3 dk. çırpın. Ardından ocaktan indirip mixer ile karışım soğuyana kadar iyice çırpın. Beyaz hacimli ve parlak bir kıvama gelecektir. Ardından azar azar oda ısısındaki yağı ekleyip çırpmaya devam edin. Yağ çırpılırken sanki kesilmiş gibi görüntü alabilir ama durmadan çırpın ve pürüzsüz bir krema kıvamına gelince soğuk olan kahveli karışımı ekleyin. Özleşene kadar tekrar çırpın .
Önemli bir not, kahveniz mutlaka soguk olmalı sıcak kahve kremanın kıvamını bozup sıvılaştırır.

Kremayi 3 eşit şekilde ayırın. Bademli mereng katmanını tabağa koyun.
Kremanın ilk 1/3'ünü katmanın üzerine sıkma torbası ile yayın. Ikinci mereng katmanını koyun. Kalan diğer 1/3 kremayı yayın ve en son mereng katmanını üzerine koyun. Geri kalan kremayı da pastanın kenarlarına sıvayın. Pastanın üzerinde krema kullanılmıyor sadece pudra şekeri serpiliyor. En son olarak krema ile kaplı kenarlar minik parçalanmış badem ile döşenir ve dolaba kaldırılır.

uzakkose.blogspot.com

Yorum ekle

Loading

Bumerang - Yazarkafe